Kontakta oss

Behöver du komma i kontakt med någon av IVL:s verksamhetsansvariga eller veta adressen till någon av våra kontor?

  1. Startsida
  2. Om oss
  3. Kontakt

IVL Svenska Miljöinstitutet har kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö och Skellefteå. Vi driver också forskningsstationer och testbäddar runt om i Sverige.

Vårt arbete har även stort internationellt fokus och vi har kontor i Beijing, Kina och i Mumbai, Indien.

Om du är nyfiken på karriär hos oss, besök våra karriärsidor Länk till annan webbplats..

VD

John Rune Nielsen

John Rune Nielsen

VD

Tel: 010-788 66 36
E-post: JohnRune.Nielsen@ivl.se

Vice VD

Anna Jarnehammar

Anna Söderholm

Enheten affärsutveckling, marknad och internationellt

Tel: 010-788 65 76
E-post: anna.soderholm@ivl.se

Ekonomi

The image shows a man

Thomas Nilsson

CFO

 

Tel: 010-7886517
E-post: thomas.nilsson@ivl.se

Verksamhetsansvariga

Karin Sjöberg

Karin Sjöberg

Enheten Miljötillstånd och åtgärdsstrategier

Tel: 010-788 67 95
E-post: karin.sjoberg@ivl.se

Mona Olsson Öberg

Mona Olsson Öberg

Enheten Hållbar verksamhet och konsumtion

Tel: 010-788 69 22
E-post: mona.olsson.oberg@ivl.se


Patrik Isaksson

Patrik Isaksson

Enheten Hållbart samhälle

Tel: 010-788 68 70
E-post: patrik.isaksson@ivl.se

Forskning

Porträtt av Stefan Pettersson

Stefan Pettersson

Forskningschef

 

Tel: 010-788 67 33
E-post: stefan.pettersson@ivl.se

HR & karriär

Anna Amgren

Anna Amgren

HR-chef

Tel: 010-788 65 38
E-post: anna.amgren@ivl.se


IT & admin

Peter Lindén

Peter Lindén

IT-chef

 

Tel: 010-7886869
E-post: peter.linden@ivl.se

Kommunikation

Bild på Anna Holmquist invid en grupp gröna soffor

Anna Holmquist

Kommunikations- och marknadschef

 

Tel: 010-788 67 28
E-post: anna.holmquist@ivl.se

Pressansvarig

Sara Malmheden

Pressansvarig

Tel: 010-788 65 10
E-post: sara.malmheden@ivl.se

Prenumerera på våra nyhetsbrev